Bike maraton Přes 3 vrchy Vysočiny

Sobota 15. července byla ve znamení závodu - bikového maratonu Přes 3 vrchy Vysočiny. Pořadatelem MTB závodu "Přes 3 vrchy Vysočiny" je podnik SaunaBar manželů Freyových z Horní Cerekve. Duchovním otcem trati a ředitelem závodu je pan Josef Frey. Závod je součástí ANLEN GALAXY MTB maraton série a byl letos znovu zařazen do MTB VELO série 2006.

Závod byl rozdělen do 3 tras - hlávní závod (Trasa dlouhá 80 km vede přes tři nejvyšší body v okolí Horní Cerekve, přes Javořici, Čeřínek a Křemešník. Tam dostala trasa i svůj název, "Přes tři vrchy Vysočiny".), poloprofi (55 km - za HASáky se účastnil Petr Okáč) a vložený závod amatérů pro začínající závodníky a rekreační cyklisty na méně náročné trase dlouhé 30 km tzv. Točíkova 30 (za HASáky se účastnili Holub, Vašíček, Trávník a Šmrha).

Sraz HASáků byl v Horní Cerekvi na náměstí, odkud jsme se přesouvali do místa startu u Kulturního domu. Tam jsme přivítali dalšího HASáka Petra Okáče, který se vydal na trať poloprofi a dělal tak čest HASákům ve zkušeném pelotonu. Cestou na start jsme využili kratičkého zastavení a okoštovali medovinu z domácí výroby. Nejdříve se na start postavila 80. a pak hned následovala naše trať 30 km. Seřadili jsme se na startu a slyšeli (tak jak to někdy mezi sportovci bývá) nelichotivá až závistivá slova: "Podívejte se na ně. Nějací recesisti. Oni mají košíky, baťohy a vlaječky. To jsou asi srandisti". To ještě netušili, že našimi "vysoce kvalitními" koly (obzvláště Víťovo stojí za to) jsou svalnaté nohy a široká srdce.

Závod pěkně ubíhal. Postupně nás někdo sice předjel, ale naše pozice v čele závodu jsme neztráceli. Předjeli nás maximálně v místech, kde byl prudký kamenný sjezd, na který nebyla naše kola uzpůsobena. Ale jinak do kopců jsme vždy spoustu členů pelotonu předjeli. Pohodový sjezd z kamenů na silnici v Batelově byl odměnou. Trojice HASáků držela jako správná parta pohromadě. Pravdou je, že Tráva většinou trošičku poodjel, pořídil pár fotografií a pak se opět zařadil za Víťu, aby mohl poskytnou případný servis, protože při každém větším sjezdu to vypadalo na poslední tažení Víťovýho kola.

Kola i všichni HASáci to ustáli a svorně dojeli ve stejný čas do cíle. Výsledky nejsou důležité, ale jenom pro pořádek je uvedeme podle kategorií.

7. Zdeněk Vašíček

8. Zdeněk Trávník

17. Víťa Holub

19. Jirka Šmrha

Nesmíme zapomenou na našeho poloprofíka, na kterého jsme mysleli od chvíle, kdy jsme dojeli do cíle. Přichystali jsme se, dali si jedno rychlé pivíčko a už jsme u cíle očekávali naše želízko v ohni. Netrvalo dlouho a už se do závěrečné šikany vřítilo startovní čislo 362 Petr Okáč. Cílem znělo HAS do toho, HAS, HAS, HAS už je tady zas. Lidé v němém úžasu sledovali dojezd našeho kapitána. Po dojezdu, ačkoli jsme mu nabízeli "jihlavský mok" dal přednost "karlovarským minerálním pramenům", a již jsme rozebírali svízele 55. km trati. Celkové 14. místo ve své kategorii je super umístění. Je vidět, že HASáci umí.

No a jaký byl závěr závodění ? Pivečko, koupání v lomu, znova pivečko a návrat do naší rodné hroudy. Takže příští rok ahoj.