Jihlavská unie sportu, z.s.
Servisní centrum sportu ČUS Jihlava - pobočný spolek

Adresa: Evžena Rošického 6, 586 01 Jihlava

Email: jus@sportjihlava.cz

Telefon: 567 301 938, 567 309 801

Mobil: 724 136 213

Poslední aktualizace: 07.07.2021

čeština en

Kalendář akcí

Čec

31

Vysočina Gladiators, z.s. - Praque Lions

Datum konání: 31.07.2021 19:30 - 21.07.2021 20:00

„Večerní televizní zápas Paddock ligy“
stadion FC Vysočina

Web akce

Pořadatel: Vysočina Gladiators, z.s. (americký fotbal)

Srp

1

Jihlavský triatlon

Datum konání: 01.08.2021 10:00

Akce pro veřejnost - Autokempink Pávov

Web akce

Pořadatel: Běžec Vysočiny z.s.

Vložit akci

Upozornění na výzvy rejstříkového soudu ve věci zaniklých spolků

Jihlavská unie sportu zaznamenala případy, kdy rejstříkové soudy v souvislosti s prováděnou kontrolou zápisů ve spolkovém rejstříku, vyzývají ke zjednání nápravy i u spolků, které již dávno zanikly a nevyvíjí činnost. Ke zjednání nápravy, a to pod sankcí pokut, jsou pak často vyzývány osoby, které kdysi v těchto spolcích působily (bývalí předsedové, tajemníci apod.), a tudíž mohly být ze strany rejstříkového soudu dohledány v některých dokumentech. 

Tato situace je ve většině případů důsledkem předchozí právní úpravy občanských sdružení, kdy zánik občanských sdružení pobíhal velmi neformálně, pouze se Ministerstvu vnitra ČR oznamovalo ukončení činnosti. Je možné, že tento úkon v minulosti nebyl proveden, nebo sice ano, ale nedošlo k výmazu daného občanského sdružení ze seznamu vedeného Ministerstvem vnitra ČR. Bohužel tento seznam nebyl veřejně přístupný, a tudíž ani nebylo možné si ověřit (jako je tomu dnes), že k výmazu po oznámení ukončení činnosti, skutečně došlo či nikoli.

Po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku pak všechna občanská sdružení, která k 1.1.2014 byla vedena v seznamu Ministerstva vnitra ČR, byla automaticky zapsána jako spolek do spolkového rejstříku. Tím se stalo, že ve spolkovém rejstříku jsou vedeny i spolky, které tam vlastně už ani být nemají, neboť byly zrušeny či svou činnost nevyvíjely dávno před nabytím účinnosti nového občanského zákoníku.

Pokud některý bývalý funkcionář (pracovník) takového zaniklého spolku obdrží výzvu od spolkového rejstříku, je třeba na ní reagovat. Rejstříkovému soudu je třeba sdělit, že daná osoba již ve spolku řadu let nepůsobí ani jako volený či jmenovaný funkcionář, dokonce ani jako řadový člen. Současně lze uvést i další informace, pokud je daná osoba má. Např. že pokud je jí známo, tak daný subjekt ještě coby občanské sdružení zanikl a svou činnost nevyvíjí. Toto se může týkat zejména federálních sportovních svazů, které svou činnost zcela určitě ukončily s rozpadem bývalého Československa. Nebo lze naopak uvést, že o činnosti daného spolku jí není nic známo.

POZOR. Takto lze prvotně postupovat jen ve shora uvedených případech spolků, které skutečně zanikly již před 1.1.2014 a tudíž nebyl nikdo, kdo by provedl příslušné zápisy do spolkového rejstříku. Pokud by taková odpověď nebyla pro rejstříkový soud dostačující, bude třeba soudu zaslat podrobnější výklad, s jehož pomocí Vám pomůžeme.

Návrat zpět

DNES V TOKIU: Políčeno na medaile mají tenistky, střelci i kanoistka Fišerová

29.07.2021 03:00

rss-item-image

/FOTO/ Jedna výhra dělí od olympijské medaile tenistku Markétu Vondroušovou i pár Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková. Vodní slalomářka Tereza Fišerová se zařadila mezi favoritky v olympijské premiéře kanoistek a nadějně rozjetou soutěž ve střelbě na trap má před čtvrteční druhou částí Jiří Lipták. Bez šance není v této disciplíně ani olympijský vítěz z Pekingu David Kostelecký. Ve čtvrtek bude rozděleno celkem 17 medailových sad.

Bronzový Choupenitch: S mamkou jsme si nic neřekli, jen jsme oba brečeli

28.07.2021 19:40

rss-item-image

Unavený, ale šťastný jako blecha dorazil domů bronzový olympijský medailista Alexander Choupenitch. „Cítím se úplně prázdný, ale zároveň plný emocí. Nedokážu to ani definovat. Teď se těším na odpočinek, jak fyzický, tak mentální. Pak začnu znovu tvrdě pracovat,“ řekl po příletu do Prahy.

Design, kód a programování SEO kvalitně | © 2003 - 2021 Ing. Vítězslav Holub | Administrace