Ing. Vítězslav Holub | 9. listopadu 2015

Archiv

MŠMT zklamalo tělovýchovné jednoty a sportovní kluby

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy České republiky v rámci programů podpory sportu na rok 2015 vyhlásilo také program III "Činnost sportovních organizací". Poprvé v loňském roce umožnilo ministerstvo, aby tělovýchovné jednoty a sportovní kluby podávaly žádosti o dotaci z tohoto programu prostřednictvím střešních organizací. Česká unie sportu tedy vyzvala sdružené subjekty k podávání žádostí a přes velmi napjatý termín bylo na podzim roku 2014 podáno celkem 1359 žádostí.

Očekávání nového zdroje pro činnost základních článků (TJ/SK) bylo násobeno příslibem tehdejšího ministra školství Marcela Chládka, že pro potřeby jejich financování plánuje zajistit 300 mil. Kč. Tento příslib byl dán na konferenci s názvem "Sport = nepřítel státu?" dne 17. září 2014. Zdála se to být ideální situace a naděje na lepší zítřky.

Bohužel očekávání tělovýchovných jednot a sportovních klubů nebylo naplněno. Slíbených 300 mil. Kč nebylo zajištěno a dnes je dokonce zpochybňováno. Přesto MŠMT v rámci druhého kola rozdělování státní podpory v létě 2015 schválilo (a na svém webu také zveřejnilo), že pro potřeby základních článků uvolňuje dotaci v celkové výši 30 mil. Kč. Tedy žádná extra velká částka, ale aspoň něco.

A další zklamání. V současné době probíhá již třetí kolo rozdělování státní podpory sportu a TJ/SK stále nemají informaci o tom, kolik ze slíbeného objemu peněz obdrží, či zda vůbec nějaké prostředky získají. Budeme-li vycházet z celkového objemu prostředků v programech státní podpory sportu, činí oněch 30 mil. Kč přibližně 1 %, tedy takřka zanedbatelnou částku. Pro ministerstvo, ne však pro tělovýchovné jednoty a sportovní kluby.

Zásady programu III říkají, že TJ/SK podávají žádosti prostřednictvím střešních organizací a tím ale informace o financování základních článků z programu III končí (mimo zmíněného rozhodnutí o uvolnění prostředků). Žádné další pokyny. Žádná kritéria. Žádné rozhodnutí. Prostě nic.

Přestože na uvedenou situaci vedení České unie sportu neustále upozorňuje, reakce MŠMT je veškerá žádná. Není se tedy co divit, že tělovýchovné jednoty a sportovní kluby s opatrností přistupují k novému programu VIII "Organizace sportu ve sportovních klubech" zveřejněnému jako součást státní podpory na rok 2016. Zvláště, když jeho vyhlášení provázelo tolik zmatků.

Je třeba, aby se MŠMT pod vedením paní ministryně Valachové přihlásilo, když ne ke slibům, které veřejně deklaroval předchozí ministr, tak alespoň k tomu, co si oficiální cestou samo schválilo. Dnes je pozornost upřena už do budoucnosti, ale hořká pachuť zmarněného očekávání z minulosti zůstává.

Partnerské odkazy

Partneři

19.07.2024
Vítězem již 33. ročníku turnaje v malé kopané bohdaleckého Grand Cupu se stali fotbalisté týmu Fapity group Dolní Rožínka. Ti ve finále jasně…
19.07.2024
Po reprezentační přestávce vyplněné prestižním turnajem Pražský baseballový týden odstartuje závěrečná fáze základní části extraligy. Třebíčští…